Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 19 października 2018, o 23:39

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Obozowanie
PostNapisane: 2 czerwca 2011, o 12:48 
Gemajn

W temacie o biwaku Krzysia i Dawida była gadka o płachcie namiotowej. Znalazłem (wielkie odkrycie :D !) takie coś. To było jako załącznik do oferty sprzedaży takich farwestowych placht w gdzieś w USA. A na innej stronie znalazłem - proszę nie chichrać się - radziecką instrukcję zawijania onuc. Bardzo ciekawe i pouczające.

Załączniki:
Diamond%20Fly%20view.jpg
Diamond%20Fly%20view.jpg [ 49.29 KiB | Przeglądane 4323 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: 2 czerwca 2011, o 13:28 
Herr Kapitän

Płachta 3 x 3 m to się zgadza. Ale większość sposobów ustawiania namiotów wymaga niegraniczonego dostępu do drewna i dużej ilości sznura. I mimo wszystko konia jucznego, żeby taką płachtę targać - jest to tobół tak samo wielki, jak koc. A jeśli jest to płótno żaglowe - również ciężki.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: 8 czerwca 2011, o 13:22 
Gemajn

Wyczytałem w bardzo lakonicznej i niespecjalnej książeczce o wojskach angielskich w czasie Wojny Półwyspowej takie wspomnienie a propos obozowania:
"Nasze namioty były bardzo proste, zdatne do szybkiego rozbicia i równie szybkiego złożenia. Każdy składał się z dwu koców, dwu karabinów i czterech bagnetów. W każdym rogu koca była dziurka obszyta jak taka od guzika, zaś w środku kolejna. Karabin stał w każdym końcu, służąc za palik. Bagnety tych karabinów przechodziły przez narożne dziurki obu koców, wycior zabezpieczał szczyt (ramrod secured the top - chyba stanowił kalenicę?), zaś bagnet na każdym końcu wbity w ziemię dopełniał całości naszego domu." Sierżant John Douglas, Royal Scots

Zaś w bardzo uczonej książce z google books pt. " Namioty i życie w namiotach od najdawniejszych czasów po współczesność. Napisane przez kpt. Godfreya Rhodesa z 94go Regimentu Jej Królewskiej Mości", jest opisany portugalski improwizowany namiot na czterech ludzi z wykorzystaniem dwu koców oraz czterech karabinów, których dwie pary skrzyżowane z każdego szczytu namiotu, trzymały konstrukcję. Nie ma wzmianki, co mocowało boki do ziemi. Portugalskie koce były, wg autora, obszyte sznurem po brzegach, tworzącym w rogach pętle ułatwiające mocowanie całości. Czytałem też, że ten sposób z sznurem spodobał się Wellingtonowi, który zalecił takie obszywanie brytyjskich koców, by żołnierze nie robili w nich dziur, od których całość by sie mogła podrzeć.

Znalazłem jeszcze takie, muszkietowe, namioty. Co prawda z Wojny Secesyjnej i inne ale zawsze głoszące pochwałę Pani Prowizorki:

Załączniki:
puptent.jpg
puptent.jpg [ 30.18 KiB | Przeglądane 4300 razy ]
dogtent.jpg
dogtent.jpg [ 24.01 KiB | Przeglądane 4299 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2011, o 20:16 
Gemajn

W poście pisałem o improwizowanych angielskich i portugalskich namiotach z koców i karabinów ilustrując je obrazkami z wojny secesyjnej. Poniżej zamieszczam obraz Thomasa St Claire'a pokazujący (fragment) obóz brytyjski pod Villa Velha w maju 1811. Widać namiot z użyciem sześciu karabinów - po trzech z każdego szczytu.

Załączniki:
obóz.jpg
obóz.jpg [ 64.41 KiB | Przeglądane 4222 razy ]

Tytuł: Re: Obozowanie
PostNapisane: 19 lutego 2014, o 23:04 
Herr Kapitän

Ciekawy sposób przechowywania rzeczy w namiocie: http://alchy105.rajce.idnes.cz/Kozli_roh_14-16.2.14
Wzdłuż ścian przywiązane są żerdzie, na których wiesza się, co tylko możliwe. Dzięki temu na "podłodze" nie poniewierają się drobiazgi, które - jak wiadomo - mają tendencję do zajmowania każdego wolnego kawałka miejsca. Dodam, że karabiny były podwieszone również do kalenicy.

Namiot to angielski sztabowiec z czasów wojny o niepodległość. Wysokość ścianek bocznych to ok. 120 cm.

Tytuł: Re: Obozowanie
PostNapisane: 17 marca 2014, o 11:29 
Gemajn

Niezłe, tylko chyba trzeba uważać, by rzeczy nie przylegały do ścian namiotu, na wypadek deszczu. Nie wiem na ile to ważne przy ściankach pionowych ale pewnie wiele się nie zmienia. Z innych prostych pomysłów, to na wczesnych imprezach widziałem pionowe żerdzie namiotowe z zostawionymi końcami bocznych gałęzi, takie naturalne wieszaki, oczywiście o mniejszych możliwościach niż rozwiązanie ze zdjęć.

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]