Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 23 października 2018, o 05:11

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lutego 2017, o 01:45 
Herr Kapitän

Podstawowe nakrycie głowy to klasyczny czarny tricorne z owczej wełny, obszyty złotym galonem, ozdobiony z lewej strony szarą lub czarną jedwabną kokardą. Na niej znajduje się zapięcie z czarnej tasiemki, zapinane pod kokarda na mały, mosiężny lub miedziany guzik. Galon jest szeroki (2 cale paryskie, czyli ok. 55 mm), przyszyty symetrycznie na obie strony ronda.

I tu jest problem - mianowicie ten złoty galon. W Polsce praktycznie nie jest dostępne nic, co choćby w przybliżeniu taki galon przypomina. Są taśmy brokatowe i satynowe, sztuczne, co prawda w śmiesznie niskiej cenie, ale wyglądające tragicznie. Jedyne, co się nadaje do użytku, to carska taśma dystynkcyjna o szerokości 30 mm, która kosztuje ok. 40 zł/m. http://nestof.pl/towar/tasma-dystynkcyj ... mm-replika

Znacznie większy wybór jest na ebayu. Co prawda trudno trafić na taśmę wymaganej szerokości, lecz można trafić nieco węższe. Niestety, są to galony złocone, w związku z czym ich cena jest abstrakcyjnie wysoka, np. 40 euro/m. http://www.ebay.de/itm/LITZE-TRESSE-GOL ... Sw5cNYN0po

Wydaje się, że jedyną rozsądną ofertą jest galon o szerokości 49 mm, który można kupić w Mc Farthingbowl's, w cenie 8 euro/metr. Na obszycie kapelusza potrzeba ok. 1,60 m., co może kosztować około 60 - 70 zł, w zależności od kosztów przesyłki. http://www.re-enactmentshop.com/webshop ... m?page=0,1

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 14 lutego 2017, o 23:03 
Gemajn

Kurde, fajne opracowanie.

PostNapisane: 15 lutego 2017, o 00:47 
Herr Kapitän

Tak mnie natchnęło, bo zająłem się barwieniem tasiemki do obszycia na żółto. Nie bardzo to się udało, więc w końcu zainteresowałem się, co powinno być - no i okazało się, że złoty galon. No i zostałem jak ten ch.. (to cytat z Himilsbacha) z tą tasiemką i z tymi farbami i barwnikami. A swoją drogą, to nad wyglądem też trzeba pracować, trochę to sobie za bardzo odpuściliśmy. Trzeba by do Żumberka usunąć najpoważniejsze uchybienia.

PostNapisane: 17 lutego 2017, o 15:00 
Herr Kapitän

Tak mniej więcej powinien wyglądać kapelusz. Jest to rekonstukcja, nie udało mi się znaleźć zdjęcia oryginału.

Załączniki:
marine hat.jpg
marine hat.jpg [ 42.67 KiB | Przeglądane 3101 razy ]

PostNapisane: 17 lutego 2017, o 21:38 
Unteroffizier

Mam bardzo podobny, oczywiście taśma jaka jest taka jest...

PostNapisane: 19 lutego 2017, o 19:33 
Herr Kapitän

Na zdjęciu najnowsze zamówienie garnizonu des Pays d'en Haut. Widać, że dwa kapelusze są nieco inaczej obszyte - galon zachodzi co prawda na wewnętrzną stronę, ale jedynie przy krawędzi. Trzeci, na dole ma pełne obszycie.

Załączniki:
marine hat4.jpg
marine hat4.jpg [ 87.49 KiB | Przeglądane 3091 razy ]

PostNapisane: 20 lutego 2017, o 21:34 
Unteroffizier

Heh.. tak samo chamsko obszyte jak mój. Tak mnie zastanawiało dlaczego niektóre kapelusze mają białe a inne czarne kokardy. Zdaje się, że białe były dla grenadierów. Gdzieś o tym czytałem, nie pamiętam skąd ta informacja.

PostNapisane: 9 marca 2017, o 02:22 
Herr Kapitän

W sklepie Nestof jest do kupienia galon rosyjski złoty 30 mm - akurat na obszycie jednostronne: http://nestof.pl/towar/tasma-dystynkcyj ... 0-mm-kopia

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]