Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 28 lutego 2020, o 21:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Doktor Blucher
PostNapisane: 30 marca 2014, o 13:58 
Gemajn

Może później to trochę rozwinę, na razie żeby mi nie zginęło wkładam na stronę. Znalazłem w sieciowych zbiorach British Museum rysynek satyryczny przedstawiający Papę po odebraniu w czerwcu 1814, w czasie wizyty sprzymierzonych wodzów w Anglii tytułu doktora uniwersytetu w Oksfordzie. Oto obrazek.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e72 ... ebf19.html

Widziałem kiedyś rysunek przedstawiający londyńczyków obnoszących Bluchera po ulicach. Też wrzucę ale jak zeskanuję, bo był w jakiejś książce.

A, właśnie. Z lewej widać wywijajacego hołubce atamana Płatowa, też w birecie. No, pomyślałem, że to już jakiś gruby żart, lecz nie. Płatow też otrzymał tytuł doktorski w czasie tej samej wizyty i był tytułowany Dońskim Doktorem. Z gazetowych żartów wynikało, że doktorat zrobili z praktycznego udowodnienia Francuzom w dyskusji, że armaty to ultima ratio regum.

Wierszyk z czasopisma:

"Platoff and Blucher, thunderbolts of war,
Long taught succesfully the cannon-law.
And slaughter'd hapless millions;
But peace returns - when, and we've lately seen,
They throw aside war's fierce, ungentle mien,
And quickly turn Civilians. "

Papa, zadowolony, skomentował swój nowy tutuł: "Jeżeli mnie zrobili doktorem, to Gneisenaua powinni zrobić przynajmniej aptekarzem".

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 31 marca 2014, o 18:48 
Gemajn

W tym roku George Stephenson skonstruował też lokomotywę, nazwaną ku czci Papy. Parowy Blücher niestety nie przetrwał długo, gdyż został rozebrany na części, z których Stephenson montował kolejne lokomotywy.

Sam Londyn Papie mniej się spodobał niż goszczenie w Oksfordzie, gdzie rezydował niewiele mniej pięknie jak car Aleksander i król Fryderyk. Papie oddano na kwaterę kolegium Christ-Church.
Wracając do Londynu: oglądający go z wysokości Monumentu Papa skwitował widok: "Was für Plunder!" (Ale dziadostwo!)

PostNapisane: 7 września 2014, o 13:31 
Gemajn

Wyczytałem też w przypisie zamieszczonym w książce "Friedrich Wilhelm I, König von Preussen", wyd. 1834, Potsdam, że podczas sławnej wizyty monarchów w Oxfordzie w 1814 także nasz ukochany Monarcha, Fryderyk Wilhelm III otrzymał tytuł doktorski w dziedzinie prawa. Niestety, błędnie wpisano tytulaturę i na dyplomie figuruje: Fr. Guilhelmum secundum, a więc drugiemu, nie trzeciemu ten stopień nadano. Hmm... jakoś głupio tak teraz.

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]