Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 19 listopada 2019, o 10:21

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pruskie pierdy
PostNapisane: 30 października 2019, o 10:33 
Gemajn

Drodzy towarzysze broni! Ilekroć wspominamy nasze obozy, zawsze musimy sobie przypomnieć niby spod ziemi dobiegający dzwięk gromu zadem wydawanego. I jakże historyczny to dźwięk! Ostatnio przeglądałem wspomnienia Jana Kilińskiego, któren Moskali gromił i zdrajców domowych, jednak koniec końców wpadł uchodząc do Poznania w pruskie łapy. I tam spotkała go seria niefortunnych przygód, przy których, zdaje się, ruska gościna w Twierdzy Pietropawłowskiej zdała się jakby (wyjąwszy obecność "myszów i szczurów") lżejsza.
Mianowicie, pojmawszy pułkownika, Prusacy uprzyjemniali mu pobyt w niewoli gazem z jelit! Oto fragmenty:

a) "Gdy im zeszło na prześladowaniu mojej osoby do godziny samej 12, przecież mi ustąpiła ta obmierzliwa i bezwstydna rzesza niemiecka, która na mnie swoją przeklętą złość bez przyczyny wywarła. Już mnie tak daleko w pasją wprowadzili, że gdybym miał cokolwiek żelastwa dobrego, tobym był z połowę Niemców pozabijał z wielkiej niecierpliwości, tylko to nieszczęście moje było, żem nic dobrego na nich upatrzyć nie mógł. Tak tedy położyłem się leżeć, abym mógł cokolwiek zasnąć, aleć mi żołnierze spać nie dali, bo jak wzięli pierdzieć i krzyczeć: „Wiwat Polaki“, więc mi spać nie dali. Tak przecież Bóg dał dzień, więc po mnie przyszła fura i transportowali mnie do Kutna, a stamtąd do Kłodawy."

b) "Więc tam miałem nocleg, jakiegom nigdy w życiu moim nie miał, bom na środku izby na gołych deskach leżeć musiał, a nade mną 8 żołnierzy z gołymi pałaszami siedziało, po jednej stronie 4 i po drugiej 4, i to jeszcze mnie za suknie trzymali ze wszystkich stron, abym im nie uciekł, wymyślając na mnie w najniegodziwszych wyrazach. Przez całą noc, przyznam się, iż mi się zdawało, że jestem w piekle między takim smrodem, w którym się tam znajdowałem, ponieważ był trojaki smród: pierwszy z gorzałki, a drugi z lulki, a trzeci, że nadzwyczajnie pierdzieli nade mną, a gdym się chciał podnieść albo też na drugi bok obrócić, to mi nie dali, grożąc tymi słowy, że ferflukter Polak, jak się będzie ruchał, to będziem na kawałki siekał i nie będzie aprendował. Więc wspomniałem ja sobie nieraz na to, że biedny Polak doczekał się bardzo pięknej wolności, całości i niepodległości, która mu ledwie nie kością w gardle staje się, taka wolność."

W niektórych wydaniach "Pamiętnika" fragmenty o pierdzeniu są usunięte.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]