Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 19 października 2018, o 22:45

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 marca 2009, o 21:43 
Gemajn

Mam pytanie dotyczące karabinów. Z racji tego, że niedługo powinienem się już stać względnie pełnoprawnym posiadaczem takowego, to, na przykład:
- czy taki karabin traktowany jest przez przez prawo jako broń palna?
- czy można pójść sobie na wycieczkę z takim karabinem samopas, postrzelać na odludziu?
- czy posiadanie karabinu przez osoby niepełnoletnie jest legalne?
- czy policja lub jakiekolwiek inne siły porządkowe mogą się przyczepić, jeśli zobaczą kogoś z karabinem i co wtedy im wypadałoby powiedzieć?
Pytania mogą być trochę chaotyczne, ale temat dla mnie (i chyba nie tylko) ważny. Oczywiście, jeśli okaże się, że wysoce niewskazane jest samodzielne poruszanie się z karabinem, to na resztę pytań nie trzeba odpowiadać.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: 31 marca 2009, o 22:00 
Gemajn

Będąc dorosłym (po ukończeniu 18 rż) możesz posiadać bez zezwolenia broń palną której pierwowzór został wyprodukowany przed rokiem 1850. Jest to duch ustawy, nie litera, bo nie pamiętam tych paragrafów. Legalne jest posiadanie każdej broni, która pojawiła się na świecie przed 1.01.1851 roku a przynajmniej jest to tak interpretowane na froum czarnoprochowym na którym spędziłem większość czasu, zanim nie zacząłem służyć Królowi. Nasze skałkówki są wobec tego najzupełniej legalne. Wolno je posiadać i przechowywać. Sposób ich przechowywania nie jest szczególnie określony. Nie musi to być szafa pancerna z dwoma zamkami itp ustrojstwo.
Używanie tej broni, strzelanie ostre, jest dopuszczalne tylko i wyłącznie na koncesjonowanych strzelnicach posiadających odpowiednią infrastrukturę, tj wały ziemne, ogrodzenie, stanowiska. Jak strzelanie z każdej innej broni. Strzelanie ślepe, jak to my robimy, nie jest nigdzie jakoś skodyfikowane.
Ogólnie policja uzurpuje sobie prawo do własnych interpretacji ustawy i okresowo doczepia się nie tyle posiadania broni co prochu. Dlatego nie można go właściwie kupić w Polsce. Mimo iż ustawa stwierdza, że jw. wymieniona broń oraz amunicja do niej są dopuszczone do posiadania bez zezwolenia.
Co do doczepienia się przy paradowaniu z bronią. Cóż, osobiście uważam, że najlepszy jest komplet mundur + broń, nie zaś cywilki + broń. Jeżeli cywilki, to jechać na strzelnicę. Nie strzelać po cegielniach, młodnikach czy łąkach. W mundurze, jesteśmy nawet dla najtwadrszej władzy tylko barwnymi cudakami a nie przestępcami, kłusownikami czy obalaczamiprzemocązbrojnieustroju.
Właśnie, w lesie mogą z bronią ująć strażnicy leśni czy jakikolwiek myśliwy i będzie smród. Dotyczy to kompletu cywilki + broń. Weź się wtedy wytłumacz z tego po co łazisz po lesie z bronią palną. Bo jest to broń palna, ale posiadana bez zezwolenia.

W razie pytań i wątpliwości Uwaga panuje tam trollizm i podsłuchy.

Tytuł:
PostNapisane: 31 marca 2009, o 23:20 
Gemajn

Gdziekolwiek, nie na strzelnicy, możesz sobie postrzelać z wiatrówki poniżej 17J energii wylotowej, gdyż taka wiatrówka nie jest bronią ale urządzeniem pneumatycznym. Jeżeli chodzi o wiatrówki, trzeba tylko odpowiednio uważać by gdzieś jakiejś szkody nie wyrządzić, ale pod względem prawnym jest to takie coś jak ASG czy paintball - nie jest to broń. Zaś broń czarnoprochowa, obojętnie, skałkowa, lontowa czy kapiszonowa jest bronią palną, tyle że na jej posiadanie nie jest potrzebne zezwolenie.

Tytuł:
PostNapisane: 31 marca 2009, o 23:38 
Gemajn

A tak naprawdę to niestety zależeć może to od policjanta lub sądu na który się trafi. Jeśli dokładnie interpretować ustawę to nasza broń nie jest legalna. Ale jak już powiedziałem, to zależy kto będzie robił wykładnię.
Art. 11 Ustawy o broni i amunicji
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
1) posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850
[...]
A nasze karabiny są wytworzone po tym roku.
Reszta artykułów jest taka że jest możliwe multum różnych wykładni w tej sprawie.
To rzekłem ja, student prawa - syn ciemności :D

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwietnia 2009, o 08:53 
Unteroffizier

Jeśli chodzi o ścisłość - przed 1850 r oznacza wszystko przed oraz włącznie z 31.12.1849 r. Chociaż rzeczywiście niektórzy twierdzą że chodzi o 1851. W każdym razie ta data dla nas to daleka przyszłość.
Te syn ciemności - nasze karabiny są wytworzone PRZED 1850 r . :) Wiem, to przejęzyczenie...

(Przeczytałem 2 raz tego posta i Marcin chyba czytał starą ustawę OBiA, weź tekst jednolity z 2004 r.)

I nie chodzi o broń tylko o repliki czym nasze bessie są.

Odpowiadajac na pytania Kuby :

- jest traktowany jako broń palna.
- teoretycznie można iść na wycieczkę - tylko po co ? Strzelać nie wolno - legalnie można na ostro TYLKO na strzelnicach, na ślepo - na imprezach, inscenizacjach.
- posiadanie karabinu przez osoby nieletnie jest nielegalne.
- Policja może się przyczepić, my mamy takie szczęście, że paradujemy w mundurach jak napisał Hahn i nigdy nie było najmniejszego problemu. Wszystko zalezy od Pana policjanta - jak będzie menda to może i nam sprawę założyć, jak porządny gość popatrzy, być może się nawet zainteresuje. W każdym razie ustawa jest za nami, niestety w paraktyce bywa inaczej...

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwietnia 2009, o 09:00 
Unteroffizier

A te wkurzające banany ? Co to za cholerstwo ? Prima aprilis ?

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwietnia 2009, o 12:12 
Herr Kapitän

Tu jest tekst ujednolicony:

Podsumowując to co Hahn i Bohun napisali:
1. Nie łazić bez potrzeby z bronią poza domem, nie wynosić na szpan kolegom, a w szczególności nie nosić jej do szkoły (po niedawnych wyczynach wariatów może to zostać źle odebrane). Jeśli już zabierać na jakieś wycieczki, to z rodzicami.
2. Nie strzelać w żadnym wypadku poza wyznaczonymi strzelnicami i w gronie wyłącznie małoletnich.
3. Najlepiej w ogóle nie wynosić jej z domu, z wyjątkiem naszych wspólnych imprez.
4. Pamiętać, że te nowe karabiny przez 5 lat będą jeszcze własnością Gminy Miasto Świdnica, więc każda afera z ich udziałem to kłopoty nie tylko dla delikwenta, ale także dla rodziców (w pr zypadku małoletnich), dla mnie jako szefa stowarzyszenia i dla prezydentamiasta, jako właściciela.
5. No i unikać posiadania w miejscach publicznych prochu jak i gotowych ładunków, z wyjątkiem naszych imprez. Z posiadania prochu trudno się będzie wytłumaczyć, bo nikt z nas nie posiada obecnie rachunku na legalny zakup prochu w Polsce. Zaś zakup w Czechach wymaga posiadania zgody właściwego terytorialnie konsula na przewiezienie przez granicę (art. 37 ustawy).

Synu ciemności - jeszcze dyplomu nie masz, a już tworzysz interpretacje? Tu nie ma co interpretować, akurat te zapisy są jasne. :p

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwietnia 2009, o 12:45 
Gemajn

Sprawa dość jasna i nie ma co trzepać dalej. Swoją drogą, zawsze zastanawiało mnie że tak zgrabnie w artykule 11 dodano to: "oraz replikę tej broni". Jak to zobaczyłem pierwszy raz, od razu przyszły mi do głowy "lub czasopisma" i zobaczyłem jakies wielkie lobby w oddali.

Ale bardzo mnie to wszystko ucieszyło. Wie o tym każdy z Was, tych którzy byli w moim pokoju. ;)

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwietnia 2009, o 13:14 
Gemajn

Ah, rzeczywiście przepraszam za mój błąd, nie miałem tekstu jednolitego, a tylko z jakiejś sejmowej strony tekst z 1999. Wg tej co Krzysiu wrzucił to nie ma problemów.

Tytuł:
PostNapisane: 1 lutego 2011, o 12:31 
Herr Kapitän

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o broni i amunicji. Dla nas bez większego znaczenia, rok "bezpozwoleniowy" dla broni czarnoprochowej przesunięty został na 1885 r., choć jednoczesnie ograniczono dostęp do broni typu Lefacheux i Dreyse. Pojawiła się kategorie "broni kolekcjonerskiej" oraz "rekonstrukcji historycznej". Najwięcej zyskali rekonstruktorzy dwudziesstowieczni, będą mogli posiadać broń strzelającą ślepakami.

Więcej: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,pre ... i-amunicji
Tekst ujednolicony: http://romb.org.pl/developer/assets/fil ... 202010.pdf

Tytuł:
PostNapisane: 1 lutego 2011, o 13:32 
Gemajn

A to ciekawe. Kurczę, kupię sobie karabin na ślepole, jaki przymierzałem nie raz w Niemczech do ręki. Tam, tak naprawdę Mausery 88 lub Mosiny są za grosze. U nas pewnie nie będzie tak dobrze zrazu, jednak potem...

Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2012, o 13:30 
Herr Kapitän

Wydawało się, że zagadnienie legalności broni powoli sie uspokaja, ale zawsze wyjdzie coś nowego. Wspominałem kilka razy o tym, że w ogóle nieuregulowany jest temat dział. No i znaleźli się tacy, co stworzyli niemały problem:

Według opinii prawnej Wojskowego Instytutu Techniki uzbrojenia armata czarnoprochowa jest bronią, wymagającą pozwolenia.
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,opi ... enia,10535
Nie ma znaczenia, że WITU nie może wydawać opinii prawnych, nie ma znaczenia, że ta armata to kpina ze zdrowego rozsądku (wystarczy popatrzeć na te koła od beczkowozu). Instytut uznał, że armata "może" oddać skuteczny strzał, więc stwarza zagrożenie. Czyli jest bronią, wymagającą pozwolenia.

Nie wiadomo, jak to się zakończy, sąd może odrzucić taką interpretację, ale może również uznać opinię WITU za prawidłową i skończy się zabawa w artylerię.

Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2012, o 14:04 
Gemajn

Prawo w Polsce nie jest precedensowe i jedno uznanie za coś tam nie spowoduje delegalizacji artylerii.

Z drugiej strony: Każda z naszych broni może miotać coś z lufy. Jako, że strzelamy poza strzelnicami, obojętnie czy z prochu, czy z żołędzi, czy z kuli, w każdej chwili jakiś czynownik może się czepić do nas.

Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2012, o 14:58 
Herr Kapitän

Teoretycznie prawo nie jest precedensowe, tylko kodeksowe, ale w praktyce prokuratura i policja w całym kraju będą się od teraz podpierać tą "ekspertyzą" i być może wyrokiem. A w każdym razie wprowadza to spory niepokój w środowisku.

Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2012, o 15:53 
Gemajn

Ano. Co poradzić. Zewsząd bida na łeb sie pcha.

Czasem jak się budzę i myślę: Dlaczego ja dziś nie czuję że mam jakiś kłopot? to budzi to mój głęboki niepokój.

Tytuł:
PostNapisane: 19 czerwca 2012, o 13:32 
Gemajn

Myślę, że nie jest to aż tak groźna sytuacja jak z pozoru wygląda. Przede wszystkim z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolniona jest broń rozdzielnego ładowania sprzed 1885 lub jej replika. Jak zaś się wczytać w ekspertyzę to przedmiotowa armata repliką nie jest (nie tylko w kategoriach WITU ale odtwórstwa jako takiego) – w jej konstrukcji pojawiają się wkręty do drewna, klej, blacha aluminiowa, koła z „beczkowozu”, a lufa wykonana jest obróbką skrawaniem plus coś tam jest dospawane (zdaje się, że tzw. kielich ozdobny z tyłu). Nawet mając więc dobrej woli więcej jak cały legion Armii Zbawienia za replikę się tego uznać nie da, bo to kategoria taka jak gazrurka przymocowana do nogi od stołu udająca hakownicę. Tak więc skoro repliką to nie jest a definicja broni alarmowej pasuje jak ulał, to stwierdzono, jak stwierdzono. Co bynajmniej nie koi moich obaw o racjonalność postępowania różnych organów i instytucyj, vide projekt posła Mularczyka o zakazie noszenia noży o ostrzach dłuższych niż 8 cm.

PostNapisane: 6 stycznia 2015, o 14:57 
Herr Kapitän

Jakieś nowe rozporządzenie w sprawie broni. Nie analizowałem na razie, czy to nas dotyczy:
http://gunblog.eu/2014/09/nowe-rozporza ... -amunicji/

PostNapisane: 6 stycznia 2015, o 16:17 
Gemajn

Wygląda na to, że nie dotyczy.

PostNapisane: 28 marca 2015, o 12:44 
Herr Kapitän

Komenda Główna Policji znowu majstruje przy ustawie. Tym razem zamiary są groźne:

Na czym mają polegać zmiany? W art. 9 ustawy o borni i amunicji, Komenda Główna Policji proponuje dodanie ust 1a w brzmieniu: Broń palną rozdzielnego działania, wytworzoną przed rokiem 1885 oraz jej repliki i kopie można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni wydawanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby zainteresowanej komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej. Jakkolwiek dość łagodnie to brzmi, to skutek jest bardzo groźny dla posiadaczy broni czarnoprochowej. Rejestracja wcale rejestracją nie jest, bo w razie niespełniania kryteriów rejestracji, może zapaść decyzja odmowna.

jest to zwyczajne pozwolenie na broń, o obniżonych kryteriach formalnych. Konieczne jest orzeczenie lekarskie i psychologiczne, niezbędna jest niekaralność np. za niezapłacenie należnego podatku, a nawet za zwykłe zniesławienie.
Co z tymi posiadaczami broni czarnoprochowej, którzy jej nie zarejestrują? Otóż staną się sprawcami wykroczenia, bowiem projektowany przez KGP jest nowy tym wykroczenia, polegający na posiadaniu broni palnej czarnoprochowej bez jej rejestracji. To pierwsza konsekwencja, jest jeszcze konsekwencja majątkowa. W przypadku niezarejestrowania broni, należy ją zbyć bądź złożyć do depozytu, za który konieczne będzie uiszczanie opłat. W skrajnych przypadkach dojdzie do normalnego wywłaszczenia i to bez jakiegokolwiek odszkodowania.

Całość tu: http://trybun.org.pl/2015/03/22/bron-pa ... tej-broni/

PostNapisane: 25 listopada 2015, o 21:36 
Gemajn

Nie wiem, czy unija to oleje, czy nie ale warto moim zdaniem podpisać nawet jeśli przyjdą potem nocą i wiadomo co dalej https://www.change.org/p/council-of-the ... -ownership

PostNapisane: 26 listopada 2015, o 12:59 
Gemajn

Podpisałem jeszcze nim osiągnęła 50 000.

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]