Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 20 lutego 2019, o 20:26

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lutego 2010, o 12:36 
Offline
Herr Kapitän
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lutego 2001, o 14:00
Posty: 4348
Lokalizacja: Świdnica
Otrzymalismy z Niemiec oficjalne pismo z zasadami bezpieczeństwa, obowiązującymi na tamtejszych imprezach. Nie jest to nic nowego, znamy to już chocby z Jeny 2006, ale teraz to jest wprowadzone przez Dreispitz jako obowiązujące.


Przepisy Bezpieczeństwa
Zakres zastosowania

W czasie militarno – historycznych imprez poprzez aktorόw w historycznych ubraniach, w czasie ktόrych noszona lub użytkowana jest historyczna broń( repliki lub oryginały), obowiazują nastepujące ustalenia:

1. Ogόlne, prawne założenia

1.1 udział w imprezach odbywa się na wlasną odpowiedzialność. Każdy przedstawiający jest sam za swoją broń, proch i ekwipunek odpowiedzialny.

1.2 Każdy uczestnik lub uczestniczący klub musi byc wystarczająco ubezpieczony, aby mόc odpowiadać za szkody materialne i osobowe. Odpowiedzialność organizującego jest wykluczona w wypadkach, jeśli όw wypadek nie leży w obszarze jego odpowiedzialności.

Odpowiedzialność przez organizującego jest całkowicie wykluczona, jeśli uczestnik działał z premedytacją. Obowiązuje w związku z tym głόwna zasada:
Aby unikać szkόd wobec siebie lub innych osόb, każdy uczestnik zobowiązany jest okazywać jak najwiekszą troskę.

1.3 Użytkowanie i obchodzeinie się z bronią muszą dostosować się do prawnych podstaw tego kraju, w ktόrym przeprowadzana jest militarna impreza. Zastrzeżenia urzędόw i przepisy w kierunku organizującego muszą być przez każdego prezentującego lub uczestniczącego przestrzegane.

Ponadto obowiązkowe jest zastosowanie się do poleceń organizującego i przez niego wytyczonej osoby. Dla wsparcia może organizujący naznaczyć inne odpowidzialne osoby w celach organizacyjnach i w celu bezkonfliktowego przebiegu imprezy. Osoby te są rόwnież upoważnione do wydawania zaleceń, jeśli te nie stojaą w sprzeczności z obowiazującym prawem.

1.4 Zezwolenie według § 27 prawa do posługiwania się materałami wybuchowymi musi być przedłożona na żądanie organizującego przed rozpoczęciem imprezy przez każdego uczestnika lub klub z Niemiec , chcących strzelać z broni z prochem dymnym. Jeśli uczestnik nie jest w stanie przedłożyc zezwolenia, zabronione jest mu strzelanie z tejże broni.
Prezentujący z zagranicy zobowiązani są przedłożyc odpowiednie dokumenty ze swojego kraju. Do strzelania dopuszczone mogą być tylko ostrzelana i oznakowana broń palna. Owa broń musi być w odpowiednim i nadającym się do użytku stanie.

1.5 Proch strzelniczy musi byc podczas całej imprezy przechowywany w specjalnych pojemnikach zabezpieczonych od zaiskrzenia i zabezpieczony przed dostępem osob trzecich.

1.6 Przed prezentacją bojową, przed posługiwaniem sie bronią i materiałami wybuchowymi obowiązuje całkowity zakaz spożywania napoi alkoholowych. Przy użytkowaniu materiałόw wybuchowach obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosόw.

1.7 Przed każda prezentacją musi być omόwiony przebieg przez osobę organizujacą z osobami odpowiedzialnymi za grupy.

1.8 Kierownicy grup sa odpowiedzialni za dostosowanie się do przepisόw bezpieczeństwa prze swoje grupy
.
2. Broń biała/ bagnet

2.1 Piechota

2.1.1 Walka wręcz powinna być w miarę możności unikana. W celu prezentacji walka wręcz jest możliwa. Muszą być one jednak omόwione w grupach, ktόre tę walkę chcą zaprezentować. Atak może być tylko zasugerowany dla celόw widowiskowych.

Atak z naładowanym bagnetem jst niedozwolony. Jeśli grupa znajduje się w czasie ładowania, zabroniony jest przeciwnej stronie atak bagnetem. Jeśli wydany został rozkaz odwrotu, musi inna grupa rownież dokonać odwrotu.

2.1.2J eśli przeciwnik daje znak, że nie chce przeprowadzać walki wręcz, lub chce zakończyć tę walkę, musi być to respektowane i walka przeciwko niemu zaprzestana.

2.1.3 W czasie zmroku lub w czasie złej widoczności (mgła lub inne) mogą przeciwnicy zbliżyc się do siebie na maksymalną odleglość 10 metrόw. Walka wręcz w takich przypadkach jest cakowicie zabroniona.

2.1.4 Wczasie pόjścia naprzόd jednostki z bagnetem w pozycji do dołu, gotowej do strzału powinna strona przeciwna zawrocić i pojś z powrotem. Atakujący muszą zachować odstęp bezpieczeństwa co najmniej 5 metrόw. W przypadku, jeśli atakowana strona nie zawrόci, musi atak być zaprzestany. Powrόt zaatakowannego oddziału bagnetem w.w musi być ograniczony do najwyżej 5 metrόw. Po tym musi być bron położona na ramię i musi nastapić zawrόt.

2.1.5 Jeśli z przyczyn nieprzewidywalnych dojdzie do bliskiej styczności przeciwnych oddziałόw z bagnetem mi gotowym do strzału, musi być broń trzymana bagnetem do gόry przed korpusem ciała, lub położona na ramię, do czasu, aż oddziały zostaną rozdzielone.

2.1.6 Przy ataku kawalerii musi być broń trzymana w taki sposόb bagnetem do goόy przed korpusem ciała, żeby nie doszło do zagrożenia przez konie i jeźdźcow.
Klęcząca piechota nie ma prawa kierować broni w kierunku jeźdźcow.

2.2. artyleria

2.2.1 Warunki działowe (obsługa dział zapewne) nie bronią się przeciwko piechocie, lecz uciekają lub zostają brane do niewoli.

2.2.2 Przeciwko kawalerii bron biala, wyciory lub podobne mogą być trzymane poziomo w gόrze, nie dozwolone jest jednak bicie i popychynie nimi.

2.3 Kawaleria

2.3.1 Wykonawcy, ktόrzy siadają na konie, muszą dysponować doświadczeniem w jeździe konnej i władać pewnie nad swoim koniem. To samo dotyczy rownież koni pociągowych, zaprzęg i osόb z tym związanych. Jeśli koń okaże się bojaźliwym lub jest w stanie niepokoju, nia ma prawa byc wprowadzonym do boju.
“Ostry kłus” lub galop musi być unikany w bezpośredniej odleglości do piechoty.

2.3.2 Kawalerzyści mogą bagnety lub podobne tylko dotykać, ale nie dokonywać nimi ruchόw uderzeniowych lub popychanych.

2.3.3 Minimalna odleglość od jeźdźcy do żolnierza piechoty powinien wynosić 2 metry.

3. Broń palna

3.1 Piechota i kawaleria

3.1.1 Posługiwanie się bronią, ładowanie broni musi byc przeprowadzane zgodnie z odpowiednim regulaminem.

3.1.2 Strzelanie musi być nadzorowane i kontrolowane przez odpowiedzialnego przywόdcę oddziału. Musi być zwrόcona uwaga na przestreganie procesu ładowania.

3.1.3 Ilość prochu dymnego na każde lłdowanie papierowego naboju wynosi maksymalnie tyle, ile tego wymaga naznaczona przez producenta ilość ładunku, przy czym nie może byc przekroczona dawka 10 gram.

3.1.4 Ładunek woreczkowy (naboje papierowe) mogą być produkowane z maksymalnie 80 gram papieru na m³ bez jakichkolwiek dodatkόw n.p.zszywaczy, taśm klejących, waty i podobnych. Nabόj papierowy musi być zamknięty poprzez zgięcie. Oprόcz wyżej wymieniononego składu ładunku nie może nabόj zawierać nic więcej.

3.1.5 Użycie i rzucanie petardami lub świecami dymnymi każdego rodzaju musi być omόwione z organizującym i może być dozwolona tylko we wcześniej oznakowanych i oznajmionych miejscach.

3.1.6 Przy odpalaniu ręcznej broni palnej obowiązkowy jest w zależnosci od sytuacji niski lub wysoki strzał. W normalnym przypadku powinien być wybierany niski strzał, to znaczy wszyscy celują nisko, okolo 10 – 15 centymetrόw przed sobą na ziemię. Poziome i docelowe strzelanie nie jest w żadnym wypadku dozwolone – co oznacza, że nie dozwolone jest celowanie w kierunku ludzi, zwierząt lub obiektόw latających!

3.1.7 Bezpieczny odstęp przy odpalaniu w każdym ugrupowaniu lub przez pojedyńczych strzelcόw wynosi co najmniej 20 metrόw.

3.1.8 Do kawlerii nadjeżdżającej i odjeżdżającej konno nie dozwolone jest strzelanie, jesli odleglość nie wynosi 10 metrόw.

3.1.9 Przed i po przedstawieniu musi być przywrόcone bezpieczeństwo poprzez przegląd techniczny broni.

3.1.10 Przy walce nocnej powinno sie ładować broń bez nabijaka. Bagnet powinien być rόwnież zdjęty.

3.1.11 Po odpaleniu musi być broń przez około 10 – 15 sekund trzymana nisko, do momentu, gdy nastąpi komenda do nowego ładowania. W przypadku zacięcia sie odpalacza nie dozwolene jest w żadnym wypadku pόźniejsze strzelanie. W tym przypadku musi być ponownie dany proch na panew i tak jak rozkazane wykonane dalsze ćwiczenie.

W przypadku, gdy strzał się nie przebił, bateria pozostaje odkryta a kurek w spoczynku, pozostały proch musi być usunięty z panewu. Następne procesy ładowania powinny być dalej symulowane lub szkoda powinna być za grupą z dostatecznym bezpieczeństwem usunięta.

3.2. Artyleria

3.2.1 Dowodzący artylerią jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo przy dziale.

3.2.2 Pisemne zezwolenie na strzelanie z moździerza, polisa ubezpieczeniowa, jak rownież dokument urzędu do spraw strzelania muszą być bezustannie noszone przy sobie.

3.2.3 Używanie działa składa się z co najmniej jednego dowόdcy działa i jednego kanoniera. Działa powinny jednak byc obsługiwane według starego regulaminu przez 6 osόb. Obsługa działa przez jedną osobę jest zabroniona.

3.2.4 Kanonierzy muszą nosić skόrzane rękawiczki. Do obsługi działa obowiązkowe są zatyczki do uszu.

Każde posługiwanie się przy armacie następuje poprzez jednoznaczne komendy i musi być kwitowne przez wykonującego. Obsługa powinna się między sobą obserwować, aby poszczegόlna kolejnośćcprzebiegały zgodnie z regulaminem. Wszystkie czynności rozpoczynają się i koncz w pozycji wyjściowej kanonierow.

3.2.5 Dozwolony jest tylko rodzaj zapłonu wpisany w wydanym zaświadczeniu.

3.2.6 Naboje mogą zostać użyte:

a) zgodnie ze sprawdzoną ilością prochu dymnego przez urząd do spraw strzelania
b) miał jako przybitka (musi byc zachowana dozwolona ilośćć)
c) jeśli powłoka naboju składa się z dwόch warstw folii aluminiowej

3.2.7 Przeciągacz do naboi i otworόw nie może skladać się z materiału rozrywającego iskrę.

3.2.8 Prawne zalecenia do bezpiecznych odleglości muszą być przetsrzegane w każdym przypadku. Do przodu 50 metrόw, na bok jak i do tyłu 10 metrόw.

3.2.9 Skrzynka na naboje musi znajdować się w zamkniętym stanie co najmniej 5 metrόw za działem.

3.2.10 Dzialo nie powinno być ustawiane, tak jak przy broni ręcznaj w kierunku osόb i zwierzt. Przepisowa bezpieczna odleglość musi być przestrzegana. Jeśli działa wstrzymały ogień, muszą skrobacze i wyciory zostać postawione na krzyż na lufie.
Jest to znak “działo w spoczynku” i oznacza, ze z działa się nie strzela.

3.2.11 Jeśli grupy poruszają się za blisko w kierunku działa, musi być ono ustawione tak, żeby nie było bezpośredniej lini w kierunku osόb lub musi byc wstrzymany ogień.

3.2.12 Po strzale musi lufa zostać wyczyszczona skrobaczem i zasadniczo przetarta na mokro. Przy czym trzeba zwrocić uwagę, by otwόr zapłonowy był zakryty kciukiem.

3.2.13 Przy nieudanym zapłonie musi być użyty po 10 sekundach inny środek zapłonowy. Przy ponownym zacięciu musi proch w lufie przy pomocy wody zostać wykluczonym z użytku. Podczas prac przy dziele musi kanonier postawić nabijak pionowo na lufe tak, aby było to dla innych widocznym sygnałem, że doszło do przerwy i że konieczna jest jak największa ostrożność przy manewrowaniu przy dziele.

4. Przerwanie lub zakończenie prezentacji

4.1 Przerywanie prezentacji

4.1.1 Szable lub inna broń trzymana jest w obu rękach poziomo nad głową. Przy artylerii obowiazują skrzyżowane skrobacze i wyciory odstawione przy dziele jako “ Działo w spoczynku”


4.2Zakończenie prezantacji

4.2.1 Piechota: broń brana jest do nogi lub na ramie, biała broń zostaje włożona

4.2.2 Kawaleria: broń boczna zostaje włożona, lanca zostaje pionowa wzięta na bok

4.2.3 Artyleria: wyciory i skrobacze zostają wzięte do nogi lub na bok. W innym przypadku patrz punkt 4.1.1.

5. Inne

Zdobywanie chorągwi, przedmiotόw ekwipunkowych, broni i podobnych jak rόwnież branie
Osόb do niewoli bez ich zgody jest wzbronione. Jeśli ktoś jednak pozwala wziąć się do niewoli, musi się podporządkować, zachowuje swoją broń i ekwipunek.

Jeśli przedmioty wpadną w ręce osόb trzecich lub zostaną znalezione, muszą zostać one po zakończeniu prezentacji bez świadczeń oddane właścicielowi.

Przepisy te prezentują minimalne wymagania. Organizator może zarządzić dotakowe wymagania!

Naruszenia tych przepisόw mogą ponieść za sobą konsekwencje wykluczenia z imprezy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2012, o 18:01 
Offline
Gemajn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lutego 2009, o 18:27
Posty: 3531
Wiecie co, tak w kwestii bezpieczeństwa, trafiły do mnie ostatnio dwie sztuki broni z XIX wieku, kapiszonowej co prawda, jednak w obu jest coś co mnie zaskoczyło w kwestii bezpieczeństwa. Obie to broń typu wojskowego. Żadna z nich nie ma zęba zabezpieczającego, tego pierwszego skoku przy napinaniu kurka.

Gdy zabrałem się za manipulacje pierwszą z nich, myślałem że coś się zepsuło. Że po prostu ząb nie zaskakuje, wycięcie jest za płytkie, sprężynka za słaba, wymyślałem różne możliwości w ciągu kilkunastu minut, jakie zajęły mi czas od zauważenia problemu do wyjęcia zamka. I co? Ha! Na orzechu wcale nie ma tego wycięcia. Kurek jest tylko w pozycji na "napięty" bądź "strzał" ! Sprawdziłem potem w książce gdzie był epokowy rysunek tegoż zamka - i tam tego wycięcia też brak. W spotykanych w sieci egzemplarzach, jeżeli były rozebrane - brak! Kurczę, zupełnie BHP nie znali, czy co?

90% kolesiów z bron.iweb.pl umarłoby na zawał przed wejściem na strzelnicę w tych okolicznościach przyrody. Tak prewencyjnie by nie paść od postrzału.

Drugi karabin, też kapiszonowy, ma to samo. Kurek jest albo napięty albo spuszczony i nie ma żadnego zabezpieczenia.

To tak bez sensu trochę ale jako ciekawostka.

_________________
Gott strafe Rumcajs!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2012, o 18:24 
Offline
Unteroffizier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lutego 2009, o 10:05
Posty: 1134
Może zrobisz kilka fotek i dodasz na picassę ? Chętnie bym obejrzał nie tylko zamki ale i całą broń. A temat warty dodania na wcześniej przytoczone forum:D

_________________
Miłośnik 7-latkiGóra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2012, o 20:13 
Offline
Gemajn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lutego 2009, o 18:27
Posty: 3531
Kilka jest tu . Jednak drugi nie jest obfotografowany.
Kiedy indziej :D

_________________
Gott strafe Rumcajs!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2012, o 11:57 
Offline
Herr Kapitän
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lutego 2001, o 14:00
Posty: 4348
Lokalizacja: Świdnica
Dla mnie wytłumaczenie jest jasne. Karabinem odtylcowym nie da się odstrzelić sobie ryja przy ładowaniu, a nabój nie jest ubijany stemplem. Przy użyciu lufa jest stale skierowana w stronę nieprzyjaciela. Pozycja neutralna kurka jest zbędna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2012, o 12:09 
Offline
Gemajn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lutego 2009, o 18:27
Posty: 3531
Można go odpalić przy zamykaniu komory. Ale prawda, w stronę użytkownika raczej nie poleci.

Ten drugi to szwajcarski Feldstutzer M1851 - broń jak najbardziej odprzodowa. I to w nim właśnie zadziwił mnie ten brak bezpiecznika.

_________________
Gott strafe Rumcajs!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2012, o 12:12 
Offline
Herr Kapitän
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lutego 2001, o 14:00
Posty: 4348
Lokalizacja: Świdnica
Kapiszon zakładasz po nabiciu. Też nie ma jak odstrzelić przy ładowaniu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2012, o 13:05 
Offline
Gemajn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lutego 2009, o 18:27
Posty: 3531
Tak, tak... Ale zaskakujący jest sam fakt braku bezpiecznika, nie spostrzeżenie kiedy zakłada się kapiszon. A przenoszenie naładowanej broni? Ten karabin był stworzony do służby wojskowej a nie do pykania na strzelnicy z wywieszonym behapem.

A co do zakładania kapiszona. Jest na youtube ciekawy film ze strzelnicy, pokazujący strzelanie z karabinu Podewilsa-Lindnera. Warto zerknąć na sekwencję kapiszon - ładunek. Mędrcy z bron.iweb leżą.

_________________
Gott strafe Rumcajs!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL