Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 5 lipca 2020, o 22:55

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2013, o 09:56 
Herr Kapitän

Zapomniana bitwa - Holice u Ostretina, 6.07.1758.

http://kaplan.bigbloger.lidovky.cz/c/14 ... bitva.html
Jakby komuś chciało się przetłumaczyć ...

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 31 maja 2013, o 21:03 
Gemajn

A jak komuś się nie chce używa googli i niebieskiego linku "Tłumaczenie strony".

Zaciekawiło mnie co to za bitwa, i tak dalej, że ja nigdy o nim nie słyszałem, a na tych rzeczach to się trochu znam i oto co mi wyszło.

Autor: Ludek Kaplan ma na myśli starcie które rozegrało się 11-12 lipca 1758 r. W życiu bym nie pomyślał, że o to właśnie starcie chodzi. Ale po kolei. Sprawdziłem w Gierhats'ie:
+GG
3/6 gren. bat Hacke, 8/46 gren. bat. Alt-Bilerbeck, IR 17 Manteuffel, IR20 Bornstedt (nie wspomina GGS), IR23 Forcade, IR25 Kalckstein, IR27 Assenburg, IR34 Prinz Ferdinand, IR41 Wied, KR 4 Schmettau, KR9 Bredow, HR3 Moehring, HR8 Seydlitz

10.07. Keith wysłał awangardę gen. Retzowa (IR27 i 34, 1 sz. KR4) wraz z większą częścią taboru do obozu Tynisko. W trakcie marszu Retzow został ostrzelany przez nieprzyjaziela. Zawiadomiony o tym Keith wysłał niezwłocznie gen. Bornstedta z 8 batalionami (IR17, 23,25 i 41) i 10 szw. huzarów (po 5 z HR 3 i 8). Austriacy (graniczarza i artyleria) obsadzili lasek na wzgórzu "Wysoka". Retzow ustawił 3 baterie dział i wdał się w pojedynek ogniowy, który trwał do zmierzchu. Ponieważ Austriacy otrzymali wsparcie Retzow pomimo wsparcia przez Bornstedta odstąpił od ataku i nocował w "Wagenburg" - obozie warownym opartym o tabor na południowy-wschód od Ostretina, paląc uprzednio wieś Holice.
Nad ranem walka artyleryjska została wznowiona. Lasek obsadzały już oddziały Laudona i St Ignona oraz Siskovica. Kolumna taboru skierowała się teraz w kierunku północnym, prześladowana przez huzarów austriackich. Piechota stanowiąca ariergardę (Iszy bat. Kalckensteina) ustawiła się w Ostretinie naprzeciwko Austriackiej piechocie która obsadziła Kapellenberg pod Holicami i ustawiła baterię złożoną z 8 dział. Natomiast od przodu kolumna atakowana była przez huzarów austriackich. W tym momencie przybył St. Ignon na czele regimentu dragonów Zweibrucken i grenadierów konnych przypuścił atak na kolumne i rozbił szwadron dragonów Bredowa stanowiących osłonę lewej flanki. Austriacy odparci zostali przez huzarów Moehringa znajdujących się nieopodal. W bitwie/potyczce poległo 29 żołnierzy, 37 osób było rannych, a 59 pochwycono. Straty Austriackie wg Tempelhofa wyniosły 40 zabitych, i 6 oficerów i 238 ludzi pojmanych.

Pierwsza potyczka pod Holicami miała natomiast miejsce 17 czerwca 1758 r.
Wówczas w rannym ataku St. Ignon na czele darnowów Wurtemberg, szwoleżerów Księcia Karola, i oddziału graniczarów rozniósł 2 szw. dragonów Bayreuth gen. Meyera.
W walce brał również udział freibatalion Rapin w sile 250 ludzi. Żołnierze tej formacji uciekli za groblę nad jeziorem. Dragoni Bayreuth próbowali kontrataku lecz zostali rozbici przez przeważającego przeciwnika (Tempelhof). Odwrót przez groblę odbywał się pod osłoną ognia freibatalionu Rapina. W tym samym czasie inny oddział austriacki hrabiego Stainville (dragoni Lowstein, pułk ułanów i huzarzy Dessewffy) zaatakował forpoczty nieopodal Bystrowania paląc obóz pruski. Grenadierzy Nymschefsky'ego i resztki kawaleri zdołały wycofać się w kierunku Holic gdzie przybyła odsiecz wysłana przez feldmarszałka Keitha (1 bat. IR10, 1bat. IR35, DR12). Grenadierzy pruscy wycofywali się w czworoboku nie tracąc nikogo spośród składu, Dragoni Bayreutha stracili 10 oficerów, 458 żołnierzy i parę srebrnych pałek nie licząc bagaży i kasy regimentowej. Austriacy stracili 3 oficerów i 80 ludzi.

PostNapisane: 31 maja 2013, o 22:06 
Herr Kapitän

Nie używam tłumacza google, bo wychodzą idiotyzmy. Wolę sam sobie przetłumaczyć, tylko na razie mi się nie chciało.

PostNapisane: 31 maja 2013, o 22:56 
Gemajn

Haha, ja się napociłem poszukałem informacji o starciu a Herr Kapitan tylko do linku się przyczepił.

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]