Pro Gloria et Patria

Forum Królewskiego Pruskiego Regimentu Fizylierów Alt Kreytzen
Teraz jest 29 lutego 2020, o 10:34

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 kwietnia 2018, o 23:00 
Offline
Gemajn

Dołączył(a): 18 lipca 2012, o 11:43
Posty: 112
Czy znane są jakieś szczegóły nt. szlaku bojowego i zasług podczas wojny siedmioletniej Andrzeja Poniatowskiego (1734-1773), ojca "księcia ułanów" Józefa Poniatowskiego? Wiem, że już w 1757 (w wieku 23 lat!) dostał Order Marii Teresy. Za co?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 15 kwietnia 2018, o 09:58 
Offline
Gemajn

Dołączył(a): 18 lipca 2012, o 11:43
Posty: 112
Czego to nie ma w sieci :?: :D
Znalazłem obszerny biogram A.P. Wrzucam dla zainteresowanych spory fragment dot. interesującego mnie okresu w życiu ojca księcia Józefa.

" Dzięki znajomości nawiązanej w Wiedniu przez brata Stanisława z austriackim gen. Lucchesim oraz protekcjom angielskim (Stanisław poprzez Ch. Williamsa trafił aż do księcia W. A. Cumberlanda) P. został z końcem 1752 r. lub początkiem 1753 przyjęty w stopniu korneta (chorążego) do pułku kirasjerów szefostwa Lucchesiego. W sierpniu 1754 nabył kompanię grenadierską w pułku piechoty szefostwa feldmarszałka F. W. Wallisa. Stał P. garnizonem w Pradze, gdzie w kwietniu 1755 brał ze swą kompanią udział w gaszeniu pożaru kościoła i klasztoru kanoników regularnych.

W wojnie siedmioletniej P. niewątpliwie odznaczył się jako odważny oficer, aczkolwiek wypada przenieść do legendy niektóre jego wyczyny podane przez M. Dzieduszyckiego, jak «wycieczka» z oblężonej Pragi na Białą Górę w dn. 20 VI 1757; ranny w bitwie pod Pragą (6 V 1757) P. wówczas jeszcze się leczył. Wziął jednak w lipcu udział w wypieraniu wycofującej się z Czech na Łużyce armii księcia Henryka, która obwarowała się w miasteczku Gabel. Odznaczył się męstwem w szairmie na Gabel (17 VII); mimo rany w szyję walczył dalej i jeszcze parokrotnie lekko ranny doznał wreszcie dwukrotnego złamania biodra na skutek postrzału i przywalenia przez konia. Obrabowany już z pieniędzy i zegarka, został spośród rannych i zabitych wyciągnięty przez grenadiera ze swej kompanii. Wyróżniony pochwałami Marii Teresy i marszałka F. Dauna, awansował 21 VII 1757 na podpułkownika w pułku Wallisa. Rodzina starała się sprowadzić P-ego na rekonwalescencję do Polski, ale Fryderyk II nie zezwolił na przejazd rannego przez Śląsk. Mianowany 23 II 1758 generał-adiutantem przy głównym dowództwie armii w Czechach (Daun), P. został 7 III t. r. kawalerem z pierwszej promocji nowo ustanowionego orderu wojskowego Marii Teresy. Poseł austriacki w Warszawie Stermberg planował wówczas uformowanie z polskich dezerterów z armii pruskiej pułku pod dowództwem Antoniego Sułkowskiego lub P-ego (mimo pozytywnej opinii W. Kaunitza rzecz nie została zrealizowana). Dn. 18 X 1758 awansował P. do stopnia pułkownika. W lipcu t. r. na krótko odwiedził Warszawę, do której powrócił we wrześniu 1759 z misją oficjalną ogłoszenia i przeprowadzenia «cesarskiego pardonu» – zapewne w odniesieniu do dezerterów i osób skompromitowanych zbiegłych na teren Polski. W walkach o Drezno brawurowym atakiem na wzgórze z działami przyczynił się do zwycięstwa pod Maxen (21 XI 1759). W grudniu t. r. znów zjawił się w Polsce. Odwiedziny te, podobnie jak i poprzednie, łączyły się z małżeńskimi planami P-ego.

Obracając się w środowisku czeskiej arystokracji, P. z wzajemnością zakochał się w hrabiance Teresie Kinskiej, pannie pięknej, dobrze urodzonej (córce Leopolda Ferdynanda, wielkiego łowczego Korony Czeskiej) i skoligaconej oraz cieszącej się względami Marii Teresy, ale niezbyt posażnej. Rodzice P-ego i jego brat Stanisław byli przeciwni temu ożenkowi, ale odwiedziny w Wiedniu w lecie 1759 pozyskanej przez Kinskych kuzynki Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej oraz wstawiennictwo dworu wiedeńskiego przełamało lody. Maria Teresa, czyniąc wyjątek w swej zasadzie niewtrącania się do polskich wakansów, kilkakrotnie rekomendowała P-ego do wakujących starostw; wreszcie od ociągającego się H. Brühla uzyskała dopiero w maju 1761 nadanie dla P-ego i jego żony niewielkiego starostwa jodłowskiego w pow. bieckim. Aby umożliwić P-emu ożenek, bracia w grudniu 1759 zapewnili mu pensję 2 000 dukatów rocznie, a Stanisław – jak pisze w pamiętnikach – ofiarował mu «prawie wszystkie diamenty przywiezione z Rosji». Rodzina Poniatowskich stawiała warunek, aby ślub odbył się w r. 1761, ale P. ożenił się z mianowaną damą Krzyża Gwiaździstego Teresą już 6 III 1760, a 28 XI t. r. został ojcem trzymanej do chrztu przez cesarzową córki, której dano imię Marii Teresy. Gdy dziecko się rodziło, ojciec znajdował się w pruskiej niewoli. Dostał się do niej w krwawej bitwie pod Torgau (3 XI 1760), w której udział stanowił jego największe osiągnięcie żołnierskie. Zwróciwszy dowództwu uwagę na strategiczne znaczenie wsi Süptitz, obsadził ją jednym batalionem i z wielkim męstwem przez cały dzień bronił przeciw wielokrotnej przewadze atakujących Prusaków. Wezwany przez dowództwo do opuszczenia pozycji, której obrona spełniła już swoje zadanie, ranny P. trwał do końca odwrotu i w nocy wpadł w ręce huzarów gen. H. J. Zietena. Fryderyk II powiadomił 1 II 1761 ojca P-ego, że zwolnił syna «na słowo». Wypada stąd chyba wnosić, że P. zobowiązał się nie brać dalej udziału w walkach. Mianowany 24 XII 1761 dowódcą pułku piechoty szefostwa F. Harscha, pełnił na Morawach służbę garnizonową (od lutego 1763 w randze «Obriestenfeldwachmeister» – odpowiednik generał-majora). Otrzymawszy w lutym 1762 od brata Kazimierza cesję starostwa ryckiego (ziemia stężycka w Sandomierskiem), w czerwcu t. r. odwiedził z żoną Polskę. Od tego czasu coraz mocniej wiązał się z politycznymi działaniami «familii»."

http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia ... i-h-ciolek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL